NCCFA: Debate Champions

Note: Not all divisions were contested each year.

Top Speakers: Parliamentary Debate

Novice

  • 1998 – David Bailey, Southwest Baptist University
  • 1999 – Molly McHargue, Southwest Baptist University
  • 2000 – Ruth Black, Cedarville University
  • 2001 – Rebecca King, Biola University
  • 2002 – Andy Lynch, Southwest Baptist University
  • 2003 – Melissa Farmer, Biola University
  • 2004 – Joel Day, Point Loma Nazarene University
  • 2005 – James Kuykendall, John Brown University
  • 2006 – Chasidy Griggs, William Carey College
  • 2008 – Tyler Walworth, Concordia University (Nebraska)
  • 2009 – Reagan Pratt, Pt. Loma Nazarene University
  • 2010 – Charity Chambers, Howard Payne University
  • 2011 – Kate Doyle, Carson-Newman College
  • 2012 – Daniel Robert Spencer, Pt. Loma Nazarene University
  • 2013 – Rosina Albanese, Oral Roberts University
  • 2014 – Alyssa Rax, Vanguard University
  • 2015 –
  • 2016 – Autumn Zimmerman, Kansas Wesleyan University
    • 2017 – Kalyn Mizelle, Colorado Christian University
  • 2019 – McKayla Schneck, Bethel University (top novice in collapsed division)

Junior Varsity

  • 2000 – Mike Plunkett, Azusa Pacific University
  • 2002 – Bryan Fisher, Southwest Baptist University
  • 2003 – Ben Wagner, Point Loma Nazarene University
  • 2007 – Renee Reyle, Belmont University
  • 2008 – Wesley Rainer, Belmont University
  • 2009 – Emily Witt, Cedarville University
  • 2010 – Susanna Griffith, Covenant College
  • 2011 – Jonathan Hensley, Biola University
  • 2012 – Whitney Snowden, Cedarville University
  • 2013 – Elena Trueba, Biola University
  • 2014 – Matthew Erickson, Colorado Christian University
  • 2015 – Emma Beecken, Bethel University
  • 2016 – Mikayle Jacquot, Colorado Christian University
  • 2017 – Autumn Zimmerman, Kansas Wesleyan University
  • 2018 – Zachary Seals, Biola University
  • 2019 – Kenneth Lane IV, Biola University

Open

  • 1998 – Steve Kretzer, Southwest Baptist University
  • 1999 – Rebecca Luginbuhl, Azusa Pacific University
  • 2000 – Mike Marse, California Baptist University
  • 2001 – Rosaline Zylstra, Azusa Pacific University
  • 2002 – Phil Rath, Point Loma Nazarene University
  • 2003 – Amy Morton, Concordia University (Nebraska)
  • 2004 – Shannon Hutchison, Point Loma Nazarene University
  • 2005 – Aketa Simmons, Belmont University
  • 2006 – Aaron Montgomery, Northwest Nazarene University
  • 2007 – Danielle Jorgenson, Biola University
  • 2008 – Kelsey Winther, Grove City College
  • 2009 – Courtney Edmonds, Cedarville University
  • 2010 – Caitlyn Burford, Pt. Loma Nazarene University
  • 2011 – Daniel Nadal, Pt. Loma Nazarene University
  • 2012 – Sean Hansen, Biola University
  • 2013 – Brandon West, Pt. Loma Nazarene University
  • 2014 – Sean Hansen, Biola University
  • 2015 –
  • 2016 – Karina Guerrero, Pt. Loma Nazarene University
  • 2017 –¬†Alexis Stefani, Biola University
  • 2018 – Megan Kline, Kansas Wesleyan University
  • 2019 – Chase Gittisharn, Biola University

Novice Parliamentary Debate Team:

  • 1998
    • 1st place – Thad Noyes & Darla Robbins, Southwest Baptist University
    • 2nd place – David Guerrero & Ricky Cowden, Azusa Pacific University
  • 1999
    • 1st place – Jill Detwiler & Tom Stevens, Southwest Baptist University
    • 2nd place – Karen Sorenson & Rachel Trevor, Azusa Pacific University
  • 2000
    • 1st place – Jeff Anderson & Jason Riley, Point Loma Nazarene University
    • 2nd place – Lindsay Fitzgerald & Laura Onstot, Seattle Pacific University
  • 2001 (Co-Champions)
    • Loriann Baker & Kaz Trypuc, Point Loma Nazarene University
    • Shannon Hutchison & Joelle Pendergrass, Point Loma Nazarene University
  • 2002 (Co-Champions)
    • Troy Funk & Dominique Marino, Point Loma Nazarene University
    • Carissa Phillips & Rachel Williams, Point Loma Nazarene University
  • 2003
    • 1st place – Andrew Hoag & Wysteria Rush, Point Loma Nazarene University
    • 2nd place – Joel Forbes & Amanda Goddard, Vanguard University
  • 2004
    • 1st place – David Maus & Heather Herschberger, Bethel College (Minnesota)
    • 2nd place – Joel Day & Britton Dennis, Point Loma Nazarene University
  • 2005
    • 1st place – Chris Hansen & Elicia Stoller, Azusa Pacific University
    • 2nd place – Elly Garner & Aprli Griffin, Point Loma Nazarene University
  • 2006
    • 1st place – Tim Riley & Andy Wolfe, University of the Cumberlands
    • 2nd place – Chasidy Griggs & Jonathon Allen, William Carey College
  • 2008
    • 1st place – Dustin Kammerman & Jennifer Salame, George Fox University
    • 2nd place – Jennifer McGee & Tyler Walworth, Concordia University (Irvine) & Concordia University (Nebraska)
  • 2009
    • 1st place – Katie Riley & Seth Stoffle, University of the Cumberlands
    • 2nd place – Allison Beardsley & Raegan Pratt, Pt. Loma Nazarene University
  • 2010
    • 1st place – Rebecka Neyman & Whitney Muhlenkamp, Cedarville University
    • 2nd place – Jake Aschmutat & Charity Chambers, Howard Payne University
  • 2011
    • 1st place – Lauren Kim & Alyssa Phillips, Wheaton College
    • 2nd place – Timothy Hardy & Ben Parker, Howard Payne University
  • 2012
    • 1st place – Zack Brown & Sean Grove, Kansas Wesleyan University
    • 2nd place – Rebecca Bird & Laura Kate Gonyea, Carson-Newman College
  • 2013
    • 1st place: Andrew Wyckoff & Stephen Scheffel, Colorado Christian University
    • 2nd place:
  • 2014 (Co-champions)
    • Alyssa Lax & Colin McKaig, Vanguard University
    • Lexi Robinson & David Bell, Vanguard University
  • 2015
    • 1st place – Luke Lynch & Nicholas Gibson, Lenoir-Rhyne University
    • 2nd place – Bri-Ann Tokariwski & Jordan Floyd, University of the Cumberlands
  • 2016
    • 1st place – Caleb MacDonald and Tindol Pate, Covenant College
  • 2017
    • 1st place – Kalyn Mizelle and Blake Harris, Colorado Christian University
    • 2nd place – Maverick Dickson and Noah Gould, Grove City College

Junior Varsity Parliamentary Debate Team

  • 2000 (Co-Champions)
    • Mike Plunkett & Lauree Austin, Azusa Pacific University
    • Karen Sorenson & Amber Kelleher, Azusa Pacific University
  • 2002
    • 1st place – Keri Durbin & Michael Jetter, Northwest Nazarene University
    • 2nd place – Terilyn Johnston & Steven McMullen, Bethel College (Minnesota)
  • 2003 (Co-Champions)
    • Judah Israel-Michael & Ben Wagner, Point Loma Nazarene University
    • Zach Burton & Carissa Phillips, Point Loma Nazarene University
  • 2007 (Co-Champions)
    • Ian Sharples & Justin Thompson, Point Loma Nazarene University
    • Katie Lucas & Cody Ellis, Point Loma Nazarene University
  • 2008 (Co-Champions)
    • Leanna Baumer & Stephanie Devine, Cedarville University
    • Pamela Eustace & Ben Shorey, Cedarville University
    • Katie Hawkins & Jordan Wood, Cedarville University
  • 2009
    • 1st place – Ana Diaz & George Emmons, St. Mary’s College (CA)
    • 2nd place – Gregory Escobar & Alan Carrillo, Patrick Henry College
  • 2010
    • 1st place – Nathaniel Cowling & Marc Davis, Grove City College
    • 2nd place – Zach Robbins & Susanna Griffith, Covenant College
  • 2011 (Co-Champions)
    • Daniel Chiu & Jake Millar, Biola University
    • Jonathan Hensley & Scott Alford, Biola University
  • 2012
    • 1st place – Tommy Monson & Matt Sundquist, Bethel University
    • 2nd place – Joseph Crupi & Whitney Snowden, Cedarville University
  • 2013
    • 1st place – Joy Clarkson & Elena Trueba, Biola University
    • 2nd place – Walker Martin & Brad Johnson, John Brown University
  • 2014
    • 1st place – Matthew Erickson & Hudson Jungk, Colorado Christian University
    • 2nd place – Vincyl Fitzgerald & Nick Driscoll, Carson-Newman University
  • 2015
    • 1st place – Ali Gordon & Sarah Hartland, Colorado Christian University
    • 2nd place – Micah Rufsvold & Jenna Fisher, Lenoir-Rhyne University
  • 2016
    • 1st place – Ben Ellison & Will Martin, Colorado Christian University
  • 2017
    • 1st place – Christian Hofer & Justin Short, Colorado Christian University
    • 2nd place – Tyler Olin & Christopher¬†Freeland, Howard Payne University
  • 2018 (Co-Champions)
    • Zachary Seals & Aaron Wakashige, Biola University
    • Donna Eissoh & Casey Callahan, Biola University
  • 2019
    • 1st place – Kenneth Lane IV & Brittany Ung, Biola University
    • 2nd place – Alexia Parmer & Lexi Baskin, Grand Canyon University

Open Parliamentary Debate Team:

  • 1998 (Co-Champions)
    • Sarah Kleven & David Graham, Point Loma Nazarene University
    • Leilani Carver & Christina Eisenman, Point Loma Nazarene University
  • 1999
    • 1st place – Rebecca Luginbuhl & Tiffany Pofahl, Azusa Pacific University
    • 2nd place – Natanya Marks & Scott Eichler, Southern California College
  • 2000
    • 1st place – Katie Angliss & David Graham, Point Loma Nazarene University
    • 2nd place – Allison Hummel & Christie “Grey” Brannen, Azusa Pacific University
  • 2001 (Closeout at semis)
    • Jason Anderson & Janae Magee, Point Loma Nazarene University
    • Katie Angliss & Jason Riley, Point Loma Nazarene University
    • Jeff Anderson & Evan Rutledge, Point Loma Nazarene University
    • Phil Rath & Rick Travis, Point Loma Nazarene University
  • 2002
    • 1st place – Jeff Andersen & Richard Ilharreguy, Azusa Pacific University
    • 2nd place – Phil Rath & Evan Rutledge, Point Loma Nazarene University
  • 2003
    • 1st place – Shannon Hutchison & Brendon Garrett, Point Loma Nazarene University
    • 2nd place – Andrew Bailey & Timothy Heggum, Biola University
  • 2004
    • 1st place – Shannon Hutchison & Brendon Garrett, Point Loma Nazarene University
    • 2nd place – Caleb Winn & Krisalyn Whitaker, Biola University
  • 2005
    • 1st place – Stephen Mar & Bryan Cleveland, Biola University
    • 2nd place – Chris Champine & LeAnn Wiley, Point Loma Nazarene University
  • 2006
    • 1st place – Faith Kroeker & David Maus, Bethel University
    • 2nd place – Tyler Heath & Aaron Montgomery, Northwest Nazarene University
  • 2007 (Co-Champions)
    • Tim Kamermayer & Griffith Vertican, Point Loma Nazarene University
    • Ben Kautzer & Joel Day, Point Loma Nazarene University
  • 2008
    • 1st place – John Cooper & Mark Miller, Cedarville University
    • 2nd place – Renee Reyle & George Shiflett, Belmont University
  • 2009 (Closeout at semis)
    • Angela Compton & Caitlyn Burford, Pt. Loma Nazarene University
    • Brandon Walsh & MacLean Andrews, Pt. Loma Nazarene University
    • Grant Beeson & Ian Sharples, Pt. Loma Nazarene University
    • David Kruckenberg & Danielle Lawson, Pt. Loma Nazarene University
  • 2010 (Co-Champions)
    • Daniel Nadal & Katie Lucas, Pt. Loma Nazarene University
    • Andrew Schalin & Michelle Diaz, Pt. Loma Nazarene University
  • 2011
    • 1st place – Hilary Boerger & Chase Harrington, Concordia University (Irvine)
    • 2nd place – Stephanie Petersen & Katy Hawkins, Cedarville University
  • 2012
    • 1st place – Allen Scheie & Dan Pugh, Grove City College
    • 2nd place – Scott Alford & Corey VanHuystee, Biola University
  • 2013
    • 1st place – Brandon West & Joshua Gilbert, Pt. Loma Nazarene University
    • 2nd place – Amber Benning & Kiefer Storer, Kansas Wesleyan University
  • 2014
    • 1st place – Brandon West & Joshua Gilbert, Pt. Loma Nazarene University
    • 2nd place – Carmen Terlaje & Miranda Rowley, St. Mary’s College
  • 2015
    • 1st place – Zechariah Voell & Josiah Vehrs, Grove City College
    • 2nd place – Thomas Rotering & Zach Kuykendall, Grand Canyon University
  • 2016 (Closeout at semis)
    • Brandon West & Caleb Moore, Pt. Loma Nazarene University
    • Julia Shotwell & Gabby Kaufmann, Pt. Loma Nazarene University
    • Montana Massone & Ali Cleveland, Pt. Loma Nazarene University
    • Thomas Routson & Nick Kjeldgaard, Pt. Loma Nazarene University
  • 2017
    • 1st place – Josh Tey & Alexis Stefani, Biola University
    • 2nd place – Taylor Alandzes & Jasmin¬†Sharp, Grand Canyon University
  • 2018
    • 1st place – Megan Kline & Dakota Yates, Kansas Wesleyan University
    • 2nd place – Gabby Kaufman & Hannah Kurowski, Pt. Loma Nazarene University
  • 2019
    • 1st place – Megan Kline & Autumn Zimmerman, Kansas Wesleyan University
    • 2nd place – Christopher Ostertag & Carolyn Hartwick, Grove City College

Novice Lincoln-Douglas Debate

  • 2003
    • 1st place – Scott Tuggle, Point Loma Nazarene University
    • 2nd place – Eric Wallace, Concordia University (Nebraska)
  • 2004
    • 1st place – Kevin Gillespie, Abilene Christian University
    • 2nd place – Caitlin Bogard, Cumberland College
  • 2005 (collapsed division)
    • 1st place – Sarah Lippens, Concordia University
  • 2006
    • 1st place – Brad Webber, John Brown University
    • 2nd place – David Dickmeyer, Bethel University
  • 2007
    • 1st place – John Mikolojcik, Kansas Wesleyan University
    • 2nd place – Ian Sharples, Point Loma Nazarene University
  • 2008 (Breakout Final)
    • 1st place – Lauren Teel, Howard Payne University
    • 2nd place – Tyler Walworth, Concordia University (Nebraska)
  • 2010 (Closeout)
    • 1st place – Alex Jones & Megan McKechnie, Belmont University
  • 2011 (Co-Champions)
    • Brian Bentley and Ben Carney, Pt. Loma Nazarene University
  • 2012
    • 1st place – Matt Phillips, California Baptist University
    • 2nd place – Sean Grove, Kansas Wesleyan University
  • 2013
    • 1st place – Ropafadzo Mpofu, Wiley College
    • 2nd place – Samantha Stahl, Biola University
  • 2014
    • 1st place – Autumn Shultz, Pt. Loma Nazarene University
    • 2nd place – Gregory Marmo, California Baptist University
  • 2015 (collapsed division)
    • 1st place – Caleb Sutherlin, California Baptist University
  • 2016
    • Not held
  • 2017
    • 1st place (co-champions): Isaac Lyles and Nicholas Barajas, Azusa Pacific University
  • 2018
    • 1st place – Hannah Nelson, Pt. Loma Nazarene University

Junior Varsity Lincoln-Douglas Debate

  • 2009 (Junior Varsity Division)
    • 1st place – Justin Morse, Kansas Wesleyan University
    • 2nd place – MacLean Andrews, Pt. Loma Nazarene University
  • 2010
    • 1st place – Andrew Ferguson, Patrick Henry College
    • 2nd place – Amy Scofield, Biola University
  • 2011
    • 1st place – Jason Lyle, Concordia University (Irvine)
    • 2nd place – Richard Wickham, California Baptist University
  • 2013 (Co-Champions)
    • Amber Benning, Kansas Wesleyan University
    • Kris Lewis, Kansas Wesleyan University
  • 2014
    • 1st place – Jeremy Nave, Kansas Wesleyan University
  • 2015
    • 1st place – Alex Vore, Kansas Wesleyan University
    • 2nd place – Thomas Routson, Point Loma Nazarene University
  • 2016
    • Not held
  • 2017
    • 1st place – Blake Simmons, Belmont University
    • 2nd place – Alec Gray, California Baptist University

Open Lincoln-Douglas Debate

  • 2003
    • 1st place – Ben Stevens, Abilene Christian University
    • 2nd place – Carissa Phillips, Point Loma Nazarene University
  • 2004
    • 1st place – Ben Meyers, Concordia University (Nebraska)
    • 2nd place – Steven McMullen, Bethel College (Minnesota)
  • 2005 (Co-Champions)
    • Tim Kamermayer, Azusa Pacific University
    • Jimmy McBirney, Azusa Pacific University
  • 2006
    • 1st place – Megan Hagaman, Kansas Wesleyan University
    • 2nd place – David Maus, Bethel University
  • 2007 (Co-Champions)
    • Griffith Vertican, Point Loma Nazarene University
    • Tim Kamermayer, Point Loma Nazarene University
  • 2008
    • 1st place – David Dickmeyer, Bethel University
    • 2nd place – Eric Arganbright, Kansas Wesleyan University
  • 2009
    • 1st place – David Kurashige, Patrick Henry College
    • 2nd place – David Kruckenberg, Pt. Loma Nazarene University
  • 2010
    • 1st place – John Mikolajcik, Kansas Wesleyan University
    • 2nd place – Tyler Walworth, Concordia University (Nebraska)
  • 2011
    • 1st place – Maclean Andrews, Pt. Loma Nazarene University
    • 2nd place – Nicholas Townes, Concordia University (Irvine)
  • 2012
    • 1st place – Alex Lamascus, California Baptist University
    • 2nd place – Corey VanHuystee, Biola University
  • 2013
    • 1st place – Scott Alford, Biola University
    • 2nd place – Brandon West, Pt. Loma Nazarene University
  • 2014
    • 1st place – Brandon West, Pt. Loma Nazarene University
    • 2nd place – Matt Phillips, California Baptist University
  • 2015
    • 1st place – Jack Gillette, Pt. Loma Nazarene University
    • 2nd place – Fernanda De La O, California Baptist University
  • 2016
    • 1st place (co-champions) – Brandon West and Nick Kjeldgaard, Pt. Loma Nazarene University
  • 2017
    • 1st place – Alex Vore, Kansas Wesleyan University
    • 2nd place – Natalie Hollis, California Baptist University
  • 2018 (Co-champions)
    • A.J. Crawford, Hannah Kurowski, Nathaniel Hosmer, Gabby Kaufman, Pt. Loma Nazarene University

Open IPDA Debate

  • 2013 (Closeout)
    • Bri Miller, Whitworth University
    • Chris Burnett, Whitworth University
    • Jonathan Kim, Whitworth University
    • Sam Director, Whitworth University
  • 2014 – Gold round
    • John Parker, Biola University
    • Alex Hoffmann, Whitworth University
    • Jonathan Kim, Whitworth University
    • Stephanie Saracco, Whitworth University
  • 2015
    • 1st place – Liz Jacobs, Whitworth University
    • 2nd place – Matthew Erickson, Colorado Christian University
  • 2016
    • 1st place – (closeout) Joseph Maroney and Reesey Rea, Colorado Christian University
  • 2017
    • 1st place – Joseph Maroney, Colorado Christian University
    • 2nd place – Hovsep Chaparian, Azusa Pacific University
  • 2018
    • 1st place – Megan Maruyama, Colorado Christian University
    • 2nd place – Sam Moore, Northwest Nazarene University
  • 2019
    • 1st place – Jordan Floyd, University of the Cumberlands
    • 2nd place – Peter Allevato, Colorado Christian University

Junior Varsity IPDA Debate

  • 2016
    • 1st place – Anna Poynter, University of the Cumberlands
    • 2nd place – Emily Goodall, Whitworth University
  • 2017
    • 1st place (closeout) – Sara Muscente and Rylee Walter, Whitworth University
  • 2018
    • 1st place – James Byrnes, Colorado Christian University
    • 2nd place – Jess Lewis, Whitworth University
  • 2019
    • 1st place (co-champions) – Solenne de Tassigny and Jericho Simone, Whitworth University

Novice IPDA Debate

2013-2014 Used Gold/Silver/Bronze (Phi Rho Pi system)

  • 2013
    • Gold: Matt Hancock, Whitworth University
    • Gold: Rosina Albanese, Oral Roberts University
    • Silver: Angela Dance, Oral Roberts University
    • Silver: Brennan Neal, Whitworth University
  • 2014 – Gold round
    • Robert Jones, University of the Cumberlands
    • Liz Jacobs, Whitworth University
    • Ellie Probus, Whitworth University
  • 2015
    • 1st place – Ashley Moon, Howard Payne University
    • 2nd place – Chelsea Hinton, University of the Cumberlands
  • 2016
    • 1st place (closeout) – Heather Greene and Bethany Wilson, University of the Cumberlands
  • 2017
    • 1st place – Isaac Lyles, Azusa Pacific University
    • 2nd place – Evan Young, Liberty University
  • 2019
    • (Co-Champions): Kelea Ilac and Chauncey Koulibali, Whitworth University